
W moje ręce trafiły jedne z najlepszych, a na pewno najpopularniejszych butów do biegania bez podziału na markę oraz typ obuwia. ASICS GEL-Cumulus 24 to gwarancja pewnego poziomu, poniżej którego zdarzało się spaść, ale od przynajmniej 2-3 lat to zdecydowany top wśród butów treningowych. Buty, które wybiera większość biegaczy nie tylko ze względu na znajomość marki i modelu, ale również najlepszy stosunek ceny do stopnia zaawansowania technologicznego. Na pełną dostępność butów na sklepowych półkach musimy jeszcze poczekać, ale mam nadzieję, że kilka słów ode mnie ułatwi podjęcie decyzji zakupowych. Zasiądźcie wygodnie w fotelach i zapraszam na recenzję ASICS GEL-Cumulus 24 po ponad 150 kilometrach treningu do półmaratonu.
ASICS GEL-CUMULUS 24 – parametry i porównanie do poprzedniej kolekcji

ASICS GEL-Cumulus 24 to buty neutralne z kategorii treningowych z dużą amortyzacją. W japońskiej marce jest to model półkę niżej niż topowy GEL-NImbus 24 oraz znacznie lepsze od GEL-Pulse 13. GEL-Cumulus 24 to buty przeznaczone do codziennego treningu biegowego, bardziej nastawione na robienie długich i spokojnych treningów. Buty idealnie sprawdzą się u biegaczy ważących do 85-90 kg. Większa waga nie będzie problemem, a jedynie wpłynie na trochę szybsze zużycie się amortyzacji. Podeszwa wykonana jest z topowych technologicznie rozwiązań marki ASICS. Pianka FF Propel oraz FF Blast w połączeniu z kapsułkami technologii GEL w przodostopiu oraz na pięcie tworzą mięciutki i bardzo responsywny – sprężysty materac pod stopą. W tym sezonie z pośród największych producentów obuwia biegowego nie znalazłem butów o tak miękkiej podeszwie w tej kategorii butów treningowych.

Pomimo, iż na pierwszy rzut oka nie widać większych zmian w porównaniu do zeszłorocznej edycji to buty w mojej ocenie znacząco się różnią. Pierwszy element to cholewka butów, która wykonana została z materiału bardziej przypominającego dzianinę. Dalej jest elastyczna, ale lepiej dopasowana do stopy. Materiał na pewno będzie bardziej odporny na uszkodzenia oraz zużycie, ale kosztem wentylacji. W ciepłe dni, kiedy ruch powietrza jest niewielki stopa w GEL-Cumulus 24 bardziej się poci i a temperatura wewnątrz buta wyższa niż w poprzedniej edycji. Różnicę widać od razu po założeniu białej skarpetki, która w GEL-Cumulus 23 prześwituje przez cholewkę buta. Może jest cieplej, ale jak dla mnie bardziej komfortowy jest kontakt stopy z nowym materiałem cholewki w GEL-Cumulus 24. Zmianę oceniam pozytywnie. Potwierdzo to również ocena klietnów, którzy mieli szansę przymierzyć buty w sklepie.

Drugą znaczącą zmianą w nowej wersji GEL-Cumulus jest dopasowanie butów właściwie na całej długości. Czytałem pierwsze recenzje GEL-Cumulus 24, według których buty są węższe niż zeszłoroczna edycja. Nie potwierdzam tego. Pomimo, iż nie biegałem w GEL-Cumulus 23 to na potrzeby testu zrobiłem porównanie zakładając na stopy dwa różne, świeżo wyjęte z pudełka buty. Wersję nową i starą. Od pierwszego kontaktu czułem ciaśniejsze dopasowanie GEL-Cumulus 23 na odcinku śródstopia. Również wokół pięty mniejsza ilość pianki wypełnijącej zapiętek wpływa na mniejszy komfort i nieprzyjemne dopasowanie do mojej stopy. Nie chcę powiedzieć, że Cumulus 23 to słabe buty. Po prostu GEL-Cumulus 24 sprawiają lepsze wrażenie, bardziej komfortowych i dopracowanych butów. Zgodnie z ideą ASICS, buty mają wywoływać uśmiech na twarzy zaraz po założeniu na stopę i tak jest w tym przypadku.

Guma podeszwowa w obu butach to niezawodna miesznka AHAR+, która jest bardzo odporna na wycieranie. W mojej parze przebieg to nieco ponad 150 km i jak widać tylko delikatne wygładzenie struktury bierznika na pięcie. W niektórych modelach innych marek, zużycie podeszwy po takim przebiegu było zauważalnie większe. Porównując oba buty widać, że zmieniło się ułożenie kostek gumy. W nowszej wersji GEL-Cumulus 24 w przodostopiu są one połączone dla zwiększenia płynności przetaczania stopy i poprawy komfortu. Taki zabieg był potrzebny aby usztywnić nieco podeszwę, która z uwagi na bardziej miękką piankę FF Blast mogłaby być mniej zwarta i bardziej podatna na utratę energii.

Na sam koniec subtelne zmiany, które w mojej ocenie również wpływają na większy komfort użytkowania GEL-Cumulus 24. Przycięty po obu stronach język układa się lepiej, a wielu producentów nie przykłada większej uwagi do języka i często jest to najsłabszy element butów. Sposób sznurowania w nowej odsłonie również jest mniej toporny. Sznurowadła lepiej przesuwają się w przelotkach, nie są tak one tępe jak w GEL-Cumulus 23, a równie mocno i skutecznie trzymają. Mam wrażenie, a zdjęcie wyżej powinno to potwierdzać, że podeszwa w GEL-Cumulus 24 jest mniej zadarta ku górze w przedniej części buta. Widać również jak smukle i bardziej aero wygląda cholewka z tej perspektywy. To również zmiana na plus, tym bardziej, że wiele osób narzekało na nadmiar miejsca w przedniej części w GEL-Cmulus 23.
Nowa, lepsza podeszwa i super solidna cholewka – zmiany na plus

Seria GEL-Cumulus 24 doczekała się ulepszenia w postaci nowej pianki podeszwowej FF Blast, która
zastąpiła FF Propel. Różnica? Nowszy technologicznie FF Blast jest materiałem charakteryzującym się większą sprężystością i miękkością oraz niższą wagą niż FF Propel. Dodatkowo jest lżejszy i bardziej odporny na ubijanie. Czy w praktyce jest to odczuwalne? Pomimo, iż nie przebiegłem w poprzedniej wersji więcej niż kilometr to różnica jest wyczuwalna właściwie zaraz po umieszczeniu stopy w bucie. Równie ważną kwestią z perspektywy poprawy komfortu i żywotności podeszwy jest jej grubość. W GEL- Cumulus 24 podeszwa urosła o 3 mm. Myślę, że każdy biegacz doceni „więcej mięsa pod stopą”.

Tak jak pisałem wcześniej nowa cholewka powinna być niemalże niezniszczalna kosztem słabszej wentylacji. Biegnąc pod wiatr nie wyczuwa się swobodnego przepływu powietrza, ale zimą może to być atut i ukłon w kierunku osób narzekających na przenikliwe zimno i marznące stopy.
Pomimo, iż w mojej ocenie GEL-Cumulus 24 są nieco szersze niż GEL-Cumulus 23 to przeszkadza mi miejsce łączenia cholewki buta z podeszwą. Przy szerszej stopie, takiej jak moja mam wrażenie, że stopa trochę supinuje. Odczuwam jakby mocniej przechylałą się na zewnętrzną krawędź podewszwy gdzie podparcie stopy nie jest idealne. W skrócie uważam, że podeszwa powinna być kilka milimetrów szersza dla pewniejszego lądowania i podparcia przodostopia.

Kiedy biegacze pytają mnie w sklepie o gwarancję na buty prawie zawsze mają na myśli ten nieszczęsny element buta biegowego. Zapiętek, jaki powinien być? Niezniszalny, dobrze dopasowany ale komfortowy. Musi dobrze trzymać piętę, ale niezbyt mocno. Nie może podrażniać achillesa itp. itd. Prawda jest taka, że nie da się spełnić wszystkich życzeń, a zapiętek czym bardziej napompowany tym łatwiej ulega uszkodzeniu przy nieodpowiedniej eksploatacji. Ten w GEL-Cumulus 24 jest mięsisty, a materiał wewnątrz raczej szorstki. Bardzo dobrze trzyma piętę i nie pozwala na przesuwanie się stopy. Nie podrażnia achillesa i jak widać na zdjęciu wygląda wzorowo po tych ponad 150 kilometrach, pomimo że butów nieoszczędzałem. Osobiście bardziej preferuję jednak zapiętek trochę mniej agresywny i ciut lżej opinający piętę.
Moje doświadczenia z ASICS GEL-Cumulus 24 po 150 km biegania

W dniu kiedy piszę recenzję moja para GEL-Cumulus 24 ma na liczniku 166 km. Buty przetestowałem bardzo dokładnie w różnych formach treningu biegowego. Najwięcej jednostek biegowych to odcinki od 8-12 kilometrów bieganych na stałym tempie ok. 5:45 +/- 10 sekund. Kilkukrotnie zabrałem buty na dłuższe wybieganie do 18 km oraz na szybsze treningi, kiedy utrzymywałem tempo biegu 4:25-4:40 na odcinkach 3-5 km.

W moim odczuciu pianka FF Blast znacząco poprawia komfort użytkowania. Porównując do poprzedniej wersji ASICS GEL-Cumulus 23 czuję, że podeszwa jest bardziej mięsista. Miałem okazję biegać kilka lat temu w GEL-Cumulus 21 i różnica jest ogromna. Treningi trwające więcej niż 1,5h nie są tak męczące dla mięśni, a regeneracja następuje znacznie szybciej. Na pewno jest to najbardziej miękka odsłona tej serii butów. Biegaczce nieprzekonani do dużej amortyzacji nie powinni się obawiać, ponieważ tak jak podaje producent podeszwa w tych butach reaguje na zmianę stylu biegu. W zależności od prędkości biegu, kadencji i czasu kontaktu stopy z podłożem inaczej odczuwa się jej miękkość. Co mam na myśli? Kiedy kontakt stopy z podłożem jest krótki i chcemy biec trochę szybciej to podeszwa jest twardsza, a stopa nie wpada głęboko w jej strukturę. Kiedy zaś krok jest dłuższy a kontakt stopy z podłożem dłuższy to lądowanie jest bardzo przyjemne i bezpieczne. Czym waga biegacza bliższa będzie górnej granicy ok. 90 kg tym bardziej odczuje on miękkość płynącą z nowej podeszwy.

Kiedy robiłem szybsze odcinki właśnie w tempie ok. 4:30 to nie czułem efektu dużego zamulania i spowalniania. Nie jest to ten sam rodzaj amortyzacji jak w serii ASICS Novablast, gdzie odczuwa się i dużą miękkość i lekkość oraz spore przyspieszenie. Mając jednak wybór wolałbym biegać szybkie treningi w butach startowych z mniejszą amortyzacją. Buty są wystarczająco szybkie, aby zrobić treninig interwałowy bez zmiany obuwia na odcinki biegane w szybszym tempie. Biegacze myślący o życiówce na poziomie 90 min w półmaratonie (średnie tempo: 4:15 min/km) powinni raczej poszukać butów w stylu właśnie ASICS Novablast, w których osiągnięcie zamierzonego czasu na tym poziomie będzie łątwiejsze i przyjemniejsze. Tak więc, ASICS GEL-Cumulus 24 to przede wszystkim buty do spokojnego i „leniwego” przemieszkania się z punktu A do B, które pozwolą na długie bieganie i mniejsze zmęczenie naszych stawów i mięśni.
Buty uniwersalne, komu polecam ASICS GEL-Cumulus 24
ASICS GEL-Cumulus 24 to będą idealne buty dla osoby, która musi wybrać jedną i uniwersalną parę butów biegowych. GEL-Cumulus 24 sprawdzą się w codziennym treningu biegowym na niższej intensywności. Podczas długich wybiegań nie zabraknie amortyzacji, a na szybszych sesjach interwałów nie będą zamulać. Zniosą każde warunki, słońce, deszcz, ciepło i zimno. Bieganie na asfalcie to czysta przyjemność, a ścieżki leśne nie będą stanowić przeszkody do sprawnego przemieszczania się. Ten model butów rekomenduje osobom ważącym do max. 90 kilogramów oczywiście czym mniej tym lepiej. Preferowany rodzaj stopy to neutralna/supinująca lub delikatnie pronująca. Pomimo, że nie ma tutaj zaawansowanych technologii jak ASICS Dynamic Duomax to stopy podczas biegu czują się bardzo bezpieczne i stabilnie leżą w bucie.
Dobór odpowiedniego rozmiaru
Dobór odpowiedniego rozmiaru w butach biegowych to ciężki temat, szczególnie kiedy dokonujemy zakupu internetowego. Jeszcze trudniejszy w przypadku wyboru obuwia innej marki niż dotychczas przez nas używana. ASICS GEL-Cumulus 24 to buty, które dobrze trzymają rozmiar. Długość moich stóp to 27, 2 cm liczone od najdłuższego palca (nie zawsze musi to być największy paluch, zdarza się, że najdłuższy jest 2 lub 3 palec stopy). Przy tej długości stopy postawiłem na rozmiar 44 EU (10US) i długość wkładki 28 cm. Nie bójcie się dodatkowych kilku milimetrów więcej przestrzeni w bucie. Pamiętajcie, że stopa puchnie z uwagi na temperaturę, ciśnienie, nawodnienie, a u kobiet w trakcie cyklu menstruacyjnego. Pamiętajcie!!! Dobre buty do biegania to za duże buty.
Ocena końcowa. Plusy i minusy.
ASICS GEL-Cumulus 24 to zdecydowanie zmiana na duży plus w porównaniu do zeszłorocznej edycji. W bardzo podobnej cenie otrzymujemy po prostu lepsze buty o większej amortyzacji i bardziej pluszowym dopasowaniu. Buty wydają się być również bardziej odporne na zużycie, głównie za sprawą pancernej cholewki. Ciężko ocenić czy jest to atut. Osobiście bardziej preferuję lżejsze i cieńsze materiały, które lepiej odprowadzają nadmiar ciepła. GEL-Cumulus 24 to buty biegowe z górnej półki, które zdecydowanie zadowolą biegaczy amatorów. Zachwycają uniwersalnością i jakością wykonania, co do której w przypadku butów z serii ASICS Cumulus można było mieć w przeszłości trochę zastrzeżeń. Idealnie sprawdzą się podczas codziennego treningu biegowego w sytuacji kiedy musimy wybrać tylko jedną parę butów na każde warunki. Zdecydowanie bliżej im teraz do starszego i droższego brata, czyli GEL-Nimbus 24 niż kiedykolwiek wcześniej! Dlatego uważam je za najlepsze buty treningowe ASICS, ponieważ stosunek oferowanej jakości do ceny jest najbardziej korzystny.

Każdy parametr oceniam w sklali 10. Wyjściowa ocena każdego parametru to 5. Buty, które osiągają ocenę końcową wyższą niż 6.0 otrzymują moją rekomendację.
Najniżej oceniam komfort cieplny, który faktycznie podczas biegania w słoneczne dni jest średni. Może to być atut kiedy temperatura na zewnątrz będzie niższa. Biegając latem zalecam używanie cieńszych skarpetek syntetycznych.
Dynamika i przyspieszenie jest na dobrym poziomie przy zachowaniu bardzo dużej amortyzacji. Testowałem buty innych marek, które w tym segmencie butów biegowych lepiej reagują na zmianę prędkości, a szybsze bieganie jest trochę przyjemniejsze aczkolwiek najczęściej przekłada się to na mniejszą amortyzację. Być może uda się poprawić ten parametr w nowszej edycji GEL-Cumulus 25, dodając piankę FF Blast+ lub obniżając wagę butów.